foto14.jpg, 16 kB

foto8.jpg, 16 kB foto8.jpg, 16 kB
Zdenka Belas   (soprán)

se narodila v Ústí nad Labem v roce 1978.


Je absolventkou Státní konzervatoře, obor operní zpěv u prof. Šulcové /absolutorium 2002/. Soukromě studovala zpěv u prof. Švábové v Ústí nad Labem.

Během studií získala několik prestižních ocenění - 1998 absolutní vítězka celostátní Pardubické soutěže konzervatoří s cenou prof. Kucharského, 1999 laureátka Mezinárodní soutěže A. Dvořáka v Karlových Varech a v roce 2000 se stala laureátkou Mezinárodní pěvecké soutěže M. S. Trnavského v Trnavě, kde obdržela speciální cenu poroty.

V roce 2002 hostovala s rolí Mařenky Smetanovy Prodané nevěsty v Národním divadle Moravskoslezském. Roli Mařenky také zpívala na Mezinárodním hudebním festivalu Petera Dvorského a na Mezinárodním hudebním festivalu ve Zvolenu. Vystupovala na Mezinárodním hudebním festivalu Pontes 2004 (koncertní turné), Hudebním festivalu v Magdeburgu (Zerlina), Festivalu Opera 2000 - divadlo Kolowrat (Mladší dáma), Festivalu Opera 2001 - div.Kolowrat (Dido), Operním týdnu-Kutná hora (Dido), Festivalu Opera 2003 - divadlo Inspirace (Dívka), Festivalu V.Hudečka, Talichově festivalu, aj.

S rolí Rosiny /G. Rossini – Il barbiere di Siviglia/ absolvovala v roce 2003 úspěšné turné ve Skandinávii.

V repertoáru má mimo jiné role Zerliny i Donny Elviry z Mozartova Donna Giovanniho, Mařenky Smetanovy Prodané nevěsty, Purcellovy Dido z Dido and Aeneas, Heleny Nedbalovy Polské krve a mnohé další. Z árií vyberme např. Rusalku ze stejnojmenné opery A. Dvořáka, Gounodovu Markétku z opery Faust a Markétka, Mussetu Pucciniho La Boheme, nebo Verdiho Violettu z opery La traviata. Svoje místo si bezesporu Zdenka Belas našla v oratorní tvorbě, v písních či muzikálech.

V současné době koncertuje zejména v Praze na scénách pražského Rudolfina, Žofína nebo Pražského hradu. Kromě České republiky vystupuje ve významných sálech a divadlech po celé Evropě.

Pro Společnost pro českou hudbu nazpívala CD Dvořákových písní a Te deum.

V roce 2007 vydala Zdenka Belas své debutové sólové album s názvem „17 Russian Songs“, kde zaznívá 17 ruských písní a romancí od více či méně známých autorů /Čajkovskij, Rachmaninov, Rubinstein, Rimskij – Korsakov, Gorodovskaja, aj./.